Щодня в системі Прозорро.Продажі публікуються тисячі відкритих тендерів. Відповідно до чинного законодавства органи держави та територіального самоврядування зобов’язуються купувати всі роботи, послуги та товари способом оголошення через державні закупівлі. Бізнесмени можуть з однаковими правами змагатися за надання даних робіт, послуг і товарів.
Як стати учасником відкритих торгів
Для компаній, які хочуть брати участь у прозорих тендерах із державної закупівлі, найкращим способом це можна зробити на офіційному майданчику електронної програми Прозорро.Продажі на веб-платформі «Українська енергетична біржа». Для цього потрібно лише виконати не дуже складні кроки:
- Проведіть реєстрацію на ресурсі УЕБ, провести верифікацію та створити профіль компанії.
- Підберіть потрібний та складовий для вашого підприємства лот. Для таких завдань можна використати потрібні фільтри за ключами.
- Створіть свій обліковий запис. Надіслати заявку через внесення даних до форми в системі Прозорро.Продажі. Відправте в систему цінні папери в електронному форматі відповідно до умов замовника.
- Сплатіть внески реєстрації та гарантії. Для цього потрібно поповнити особистий рахунок у особистому кабінеті. Кошти, потрібні для участі у торгах, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02. 2016 р. № 166 «Про затвердження Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків»
- Візьміть участь у торгах серед інших конкурентів на цей вид товару або послуги. Для цього відправте цінову пропозицію на торги за цікавим для вас об’єктом або тендером. Коли після закінчення аукціону ваша вартість була найбільш конкурентною, то ви станете переможцем торгів.
Якщо потрібно буде надішліть документи організатору для закріплення статусу переможця. Підпишіть протокол аукціону та оформіть договір.
Що можна придбати на відкритих торгах
Багато людей, які мають намір брати участь у торгах, не завжди розуміють, з чого краще почати або як стати повноправним учасником. За фактом система Прозорро.Продажи, створена урядом, дуже проста, проте все ж таки існує декілька нюансів у процесі реєстрації на подібні аукціони, про які буде сказано нижче.
У Прозорро.Продажі працює багато бірж, на котрих можна знайти різні лоти. Наприклад, на ресурсі Української енергетичної біржі є велика кількість електроніки, побутової техніки та одягу. Паралельно у цій же системі є можливість купувати або публікувати на продаж нерухомість, аукціони землі чи авто.
Процедура торгів аналогічна іншим аукціонам, але все ж таки існують якісь відмінності. Наприклад, на платформі Прозорро.Продажі не допускається нечесність щодо учасників процесу. Всі вони мають рівні права і будуть дотримуватися законів платформи Прозорро, які передбачають відкритість і справедливість. Коли учасник не дотримується умов участі у торгах, то це відразу стає надбанням громадськості, адже будь-яка людина може відстежувати тендери.
Перевагою платформи Прозорро є те, що лоти купуються і продаються за непоганою ціною, а не за зниженою, як нерідко трапляється на закритих торгах. Для того, щоб вас оголосили переможцем, вам потрібно часто змінювати свою ставку. На майданчику відсутнє хабарництво чи нечесні угоди. Оголошення такого роду аукціонів змушує навіть тих, хто під час перебування здійснював нечесні угоди, почати працювати сумлінно на платформі Прозорро.
Допорогові та надпорогові покупки
Зараз у системі Prozorro є два типи покупок: допорогові та надпорогові. Надпороговими вважаються тендери, де вартість закупівлі продукції чи послуг дорівнює або перевищує 200 тис. грн., а робіт – 1,5 млн. грн.
Для учасників, які працюють у особливих сферах економіки – на замовлення, якщо вартість предмета закупівлі продукції чи послуг дорівнює або перевищує один мільйон гривень, а послуг – 5 000 000 гривень.
Публікація таких закупів контролюється юрисдикцією Законодавчого акту України «Про публічні закупівлі». Функції Апеляційного суду виконує Антимонопольний комітет України, рішення якого стає обов’язковим для виконання учасниками аукціону. Давайте дізнаємося про дії щодо оскарження допорогових і надпорогових закупок.
Допорогові закупівлі включають такі етапи:
- оголошення про закупівлю;
- період уточнення;
- розсилання пропозицій;
- аукціон;
- визначення переможця;
- перевірка особи, яка виграла аукціон, і укладення закупівлі.
Публікується в системі дані щодо предмета закупівлі, орієнтовної вартості закупівлі, умов договору, порядку та інформації про закупівлю, надсилання пропозицій та даних учасникам разом з іншими даними, які, на його думку, необхідні для тендерів.